Raj Pratap Singh

Raj Pratap Singh

Chairman of U.P. Electricity Regulatory Commission

Shri Raj Pratap Singh is the Chairman of U.P. Electricity Regulatory Commission. He is a Post Graduate in Electrical Engineering from IIT, New Delhi. Shri Raj Pratap Singh Joined Indian Administrative Service (IAS) in Aug. 1983 (Uttar Pradesh cadre). Shri Singh has dealt with policy formulation, budgeting, implementation, monitoring & coordination, personnel management and service delivery aspects of Public Administration at the state govt. (24 years) & central govt. (8 years) levels in India. In addition, Shri Singh has worked as Sr. Advisor for 3 years in a multilateral development institution (World Bank) at the Board level at Washington DC.

At the highest levels of decision making, Shri Singh has been responsible for converting Governments/Institution's mandate into viable Policies/ Programs & Projects with effective delivery mechanism.

He has been Chief / Dy. Chief in Government Departments, Autonomous bodies, Public Sector Undertakings for developmental, regulatory and resource mobilization functions. In these assignments, Shri Singh has effectively brought transparency & good governance in decision-making and execution, prudent financial management and anti-corruption measures.

Shri Raj Pratap Singh represented Indian Chair in International Development Agency (IDA)- 14 & IDA-15 replenishment meetings. He has visited around 31 countries as member of Indian Prime Minister's official / Indian delegation including USA, UK, Russia, Japan, France, Germany, China, Nepal, Pakistan, Thailand, Malaysia, Singapore, Maldives, Denmark, Syria, Turkey, Cyprus, Greece, Switzerland, Nigeria, Laos, Macau etc.

Shri Raj Pratap Singh in his illustrious career has held various important posts, some of the salient ones are - Agriculture Production Commissioner & Additional Chief Secretary Govt. of Uttar Pradesh Dates (Apr 2017 - July 2018), Member - Board Of Revenue (Feb 2016 - Mar 2017), Principal Secretary - Government of Uttar Pradesh (Nov 2007 - Feb 2016), Principal Secretary to Chief Minister, Government of Uttar Pradesh (Feb 2010 - Mar 2012), Sr. Advisor - The World Bank (Nov 2004 - Nov 2007), Private Secretary to Prime Minister of India (Nov 1999 - Oct 2004), Secretary – U.P Electricity Regulatory Commission (Mar 1998 - Nov 1999), District Magistrate & Collector - Lucknow Government of Uttar Pradesh (Jun 1997 - Apr 1998). He superannuated as Agriculture Production Commissioner, Govt. of Uttar Pradesh.